Időutazás a magyar rock végtelenjébe...
A mai világban sok mindenből nem lehet megélni, ilyen a könyv és az újságírás is. Ennek ellenére akkor is segíteni kell az újságírónak a zenészt, ha ezért "csak" barátság, szeretet a fizetség. Mert lehet így is!
A rockújságtól a filmekig...
2010-től 2018-ig dolgoztam a Passzio.hu rockzenei újságnál, mint szerkesztő, újságíró, rovatvezető
Az elmúlt tizenegy évben több mint 1700 cikkem, interjúm jelent meg, amiért hálás vagyok barátomnak, Bálint Csabának a segítségéért. Szeretném remélni, hogy írásaimat nem csak a szerencsémnek köszönhetően közölték le számos nyomtatott és internetes médiában. Készítettem sorozatokat - Utazás a Magyarrock földjén, Hangulatfokozó, Ismeretlen legendák, Cikipédia, Pulzus, Ifipark, stb, interjú sorozatokat, koncertbeszámolókat és beharangozókat is. Ezeket a cikkeket igyekszem ezeken az oldalakon is bemutatni. Utolsó sorozataim - Piramis együttes, a Beatrice, valamint a Dinamit, vagy a fesztiválok története a Cikipédia égisze alatt jelentek meg.
2014-től 2016-ig, egy nyúlfarknyi időre szerkesztője, műsorvezetője lehettem az itthon igen rövid életutat járt Vintage TV-nél. Ezidő alatt elkészült 23 interjúműsor. Vendégeink voltak többek között: Vikidál Gyula, Schuster Lóránt, Takáts Tamás, Sipos Péter, Szolnoki Péter, Zalatnay Sarolta, Csepregi Éva, Keresztes Ildikó, Demeter György és még sokan mások. Készítettünk egy négy részes dokumentumfilmet a Petőfi Csarnok utolsó két napjáról, valamint készült egy Karthago akusztikus koncertfelvétel a Magyarrock Hírességek Csarnokában.
Dalszövegíróként 1982 óta tevékenykedem, hiszen már 18 évesen saját együtteseimnek én írtam a szövegeit. Hosszú szünet következett, majd elkészült az első teljes album, ami egy művészeti társulás terméke volt, ez pedig a GLM produkció. T. Lukács Ágnes festményeire, grafikarcaira készült verseimet Géczi Erika formálta dallá. Kedvenc fővárosi futballklubom felkérésére elkészült Kalapács József hangjával a Kispest induló. Ezután következett egy fiatal metál zenekar, az Invader, majd az ország egyik legacélozottabb torkú énekesnője, Tóth Reni lemeze. A COVID előtti években pedig a GT Projekt és a Pannonikum együttesek lemezeire írtam több dalszöveget is.
2014 óta a Rockmúzeum alapító tagja vagyok, és mint egyik alapító, lehetőségeimhez mérten önkéntesként segítem Európa egyik legnagyobb Rockmúzeumának, a budapesti Magyarrock Hírességek Csarnoka munkáját.
Idő közben, 2016-ban elkészült első könyvem, az Utazás a Magyar Rock történelemkönyvében Papp Gyulával, mely könyv Papp Gyula életrajzi kötete, közel 3 év közös munkájának gyümölcse. A könyv elkíséri az olvasót a billentyűvirtuóz születésétől, napjainkig nagyon sok izgalmas és mulatságos történet közepette, miközben megismerheti az élvonalbeli zenészvilág eddig titkos életét.
Következő általam írt könyv címe; A Jankai 2017-ben került napvilágra. Jankai Béla életrajzi könyve szintén nagyon aprólékos munkával készült. Érdekessége, hogy ő nem csak a zenészvilág érdekességeiről mesél, hanem a médiában szerzett tapasztalatairól, repülőútjairól, és Amerika érdekes világáról is.
2019 tavaszán pedig VÉN CSAVARGÓ címmel Mr Basaryról készült könyvem került az üzletekbe. Érdekes rockzenei történetek a '70-es évektől napjainkig. Megjelenésre vár Vikidál Gyulával készített III/III időszakról szóló könyv, a Karthago együttesről, Szűcs janóról, a Budai Ifjúsági Park majdnem teljes történetéről, de várat magára egy 2010-ben elkészült posztapoliptikus sci-fi is, melynek címe: A Por.
2019. augusztusában indítottam ezt a blogot önálló rockmagazinként, ami a Színfalak- mögött (backstage) címet viseli. 2020 végétől a témát kibővítettem más művészeti irányba is.
2020 októberében filmes céghez kerültem, ahol a gyártási csapatban kaptam szerepet. Első munkám dialóg szerkesztés volt, valamint az utómunka készítésben vettem részt. A film címe: Ítélet és kegyelem, majd Győrben forgattuk a Kék, kék, kék című tévéjátékot. 2021 elején a következő film a Szájhős.TV volt. Itt is szaktanácsadás és az utómunka támogatása (utómunka supervisor) volt a fő feladatom.
2021-ben komolyabb lehetőséghez jutottam, az 1966-os első Táncdalfesztiválról készült dokumentumfilmet szerkeszthettem. 12 olyan híresség emlékezik a fesztivál körülményeiről, mint Kóbor János, Szörényi Levente, Bródy János, Hajnal Gábor, Zalatnay Sarolta, Korda György, Dobos Attila, Frenreisz Károly, Toldy Mária, Molnár Piroska, Hauer Rezső, Juhász Előd, Szinetár Miklós...
Még mindig 2021., kitaláltam, szerkesztettem és összeállítottam a Szájhős.TV című tévéjáték werkfilmjét, melynek bemutatása 2022 ősze volt. 2022-ben szerkesztettem a dialógját az Eger ostroma, valamint az Egy pesti srác fia című dokumentumfilmeknek, a 2023 tavaszán bemutatásra kerülő Hadik című nagyszabású mozifilmnek és a Hadikok című dokumentumfilmnek. Még ugyanebben az évben szakértőként, dramaturgként segítettem a 2023-ra tervezett Más ez a szerelem című tévésorozat forgatókönyvének megírásában. 2024 végére elkészül egy Bartók Béla utolsó éveiről szóló fikciós film, a Testamentum, melyben script doctorként tevékenykedtem. 2024 októberben indul a Fulladás című film forgatása, mely a Covidról szól egy orvos szemszögéből, ebben a forgatókönyv ellenőrzésen, dialógíráson kívül producerasszisztensként tevékenykedem. 2025-re tervezzük a Ragadozó népe című szkítákról szóló kalandfilmet, melynek a forgatókönyvét én jegyzem.
Idő közben elkészült a Pusztavacsi történet forgatókönyve, melynek természetesen még számos jóváhagyáson kell végig mennie, de én bízom abban, hogy megállja a helyét és hamarosan teljes filmmé alakul. A film elkészítése előtt a tervek szerint témából dokumentumfilm is készül Pusztavacs '84 című forgatókönyvem alapján a szerkesztésemmel.
Büszke vagyok arra, hogy politikától függetlenül írásaimat több média is felhasználta forrásként, vagy a teljes cikket, interjút megjelentette, mint például az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára, a Magyar Nemzet, az RTL Klub, vagy a Metal Hammer.
3 év kemény munka után közel hárommillió olvasó kíséri írásaimat figyelemmel. Őszintén köszönöm. Minden történet maga az élet és mindegyik élet üzen nekünk valamit, azt, hogy ilyenek vagyunk mi emberek. Itt nincs középút...
Máthé József "Fiery"