Én az időt nem sajnálom - Prognózis koncert beszámoló

Még javában benne voltam a Stress zenekarban, amikor kiderült, hogy Nagy Janika – a dobosunk – Vörös Pisti szomszédja. Konkrétan az alatta lévő lakásban lakott. Egyszer Pistinél volt egy házibuli, ahova meghívta a Janit, és én is mentem vele. Tervben sem volt még a közös jövő, a Prognózis, ez csak egy házibuli volt, de ez volt az első találkozásunk, volt zenehallgatás, tánc, pia, ilyesmi. Szépen felöntöttünk a garatra. Nem is volt semmi érdekes a buliban, de annyi azért történt, hogy a Janikával vettünk egy Skodát. (A Jankai - könyv)
Csaknem egy hétig gyötörtem magam, hogy készítsek-e beszámolót a Prognózis együttes koncertjéről. Nagy dilemma, mert úgy tartom, hogy vagy beharangozó, vagy beszámoló. A kettő együtt már elfogultság. Szóval gyúrtam magamban a gondolatot, tele voltam ötlettel, elvetettem, aztán eszembe jutott egy-egy múlhatatlan jelenet, újra gép elé ültem, aztán azzal magyaráztam, hogy mégsem jegyzem le a bulit, de belém mart a gondolat, hogy egyszer 45 éves egy zenekar, később azzal érveltem, hogy aki ott volt, az mindent tud.
No, de aki kihagyta? Vele mi lesz? Meg kell írni, hogy - a jubileumi évben - legközelebb ő is ott legyen.
Igazán kellemes szombat délután. A Stenk nem egy Barba Negra, de 600 ember – még több is - simán elfér. A nap még keményen égeti az Aréna pláza nyugati oldalát, de a Stenk fele már árnyékban. Mondjuk nem értem, mitől volt egy darab fél literes ásványvíz 960 forint, ami egy normál boltban sincs 120, és ebből hármat vettünk. Rendben, egyenlőre túl teszem magam, ezen, nem fogja elrontani a kedvemet. Legközelebb vinni kell piát. Hét órakor nézőszám tekintetében már elég jól nézett ki a Stenk és megérkezett az emelvényre Torma is. Torma, az egyszemélyes előzenekar. Egy kicsit ismerkedjünk meg vele:
Majd színre lép Torma, akinek műsorát a műfaj hívei már jól ismerik, ezért most ő is újdonsággal szolgál: első ízben hangzik fel Japán kislány, találd ki hamar kezdetű dala. (Pesti Műsor – 1983)
Május 1-én a debütáló nagylemezének megjelenésére váró Prognózis, illetve az új hullám magános "farkasa" Torma lép színpadra. (Pesti Műsor – 1984)

Az első komolyabb zenekarom neve Falat Kenyér volt. 1970 körül kezdtük. Úgy éreztük, nekünk zenélnünk kell. Összeálltunk egy együttessé. A stílus meghatározhatatlan, de ha már nevet kell neki adni, akkor hívjuk "Jó indulatú csörömpölésnek". Négyen voltunk, mint most a KFT-ben. A gitárosunk és a legtöbb dal szerzője Molnár János volt, akit később, nyolcvannégy körül Torma néven ismert meg az ország. Nagyon jó dalokat írt. Volt egy olyan szerzeménye, amit különösen szerettünk, a Szilvadzsem és szerelem. Egyébként iskolatársak is voltunk. (Passio.hu – Bornai interjú – 2011)
Ekkor megint úgy döntöttünk, hogy erősített zenekar leszünk. Szöllősi kilépett, mert ő az akusztikus muzsikánkat szerette. Így új zenészek után néztünk. Torma újra megjelent a színen és ő lett a basszusgitárosunk, valamint még Márton András (dob) csatlakozott hozzánk. Amikor úgy éreztük, már kész vagyunk, elmentünk Erdős Péterhez (könnyűzenéért felelős igazgató volt ekkor a Magyar Hanglemezgyártó Vállalatnál). Vittünk hanganyagot kazettán és elmondtuk neki, hogy mi szeretnénk koncertezni és lemezt is készítenénk, mert szerintünk jók vagyunk. Meghallgatta a kazettát és úgy gondolta, hogy valóban alkalmasak leszünk híres együttesnek, de nem tetszett neki az Almárium név. Kitalálta, hogy legyünk Kentaur, mert az olyan jól hangzik. Mi úgy gondoltuk, hogy ha ő mondja, akkor biztosan igaza van. Nem lett. (Passio.hu – Bornai interjú – 2011)
Torma úgy került akkoriban hozzánk, hogy amikor indultunk a Prognózissal, velünk együtt született egy pár hasonszőrű zenekar is, és jó barátságba kerültünk. Laár Andris adta az ötletet, hogy vigyük Tormát is magunkkal, mi meg vittük, és ő játszott előttünk egy félórát. Egyszemélyes előzenekar, szerettük. Igaz, egyszer vett egy görögdinnyét, bejött velünk egy étterembe kajálni, kért egy húslevest és egy sört, na így együtt ette: egy kanál leves, egy falat dinnye, rá egy kis sör, de azért szerettük. Jó ember, ma gitártanár. (A Jankai – könyv)
Torma a 45 év alatt mit sem változott, legfeljebb megőszült és kellett két dal, hogy a régi hangja visszatérjen. Gondolom a háttérzene is ugyanaz, de már nem kazettáról, de arról átmásolva. Recsegett, néha tompa volt, de így jobban visszahozta a '80-as évek határtalan hülyeségeit Laár és Galla közös munkáit. A közönség széles vigyorral és vastag tapssal jutalmazott minden elhangzott dalt. Túlzás lenne azt állítani, hogy megannyi bitang sláger, mégis különleges élményt kaptunk a rockzene haldoklásának korszakáról. A listáról nekem csak a Dalolj című nóta hiányzott és jó lett volna egy kis magyarázat, hogy az ugyanarra a zenére íródott Gorilla szöveg helyett miért a Masiniszta hangzott el. Én ugyan nem bánom, mert én is ezt a verziót kedveltem jobban, mégis kiváncsi lettem volna. Legalább egy kis önbemutatás. Aki most olvassa az írást és rákeresne Tormára a Youtube-on, azt azért figyelmeztetném, hogy csak biztonsági ővvel hallgassa meg a művészetét. Torma, ahogy az elején besétált a színpadra, úgy sétált ki, miután lenyomta a maga show-ját. Jöhetett a Prognózis.
A produkció még el sem kezdődött, újra visszatérhettünk azokba az "átkozott '80-as évekbe". Nem emlékszem, mikor tapasztaltam utoljára olyat, mint ezen a szombaton. A zenészek még sehol, de a közönség már tombol: Nózis, Nózis, Prognózis. Hát bakker. És ez így ment végig, miközben a dalok alatt nem lankadó kezek emelkedtek a magasba. Na, ez volt az az emlék, ami miatt a koncert megörökítése mellett döntöttem. Mert mi történik ma? Az emberek békésen ücsörögnek, vagy ácsorognak az árnyékban, sörözgetnek, telefont nyomkodnak, jobb esteben beszélgetnek és amikor felcsendül a szignál, kényelmesen a színpadhoz slattyognak. Ami a Prognózis koncerten zajlott, az pontos felidézője volt a '80-as évek hangulatának.
Szóval az van, hogy – bár 1987-ben Jankai Béla és Vörös Pisti útja szétvált, de – mindketten tovább vitték a Prognózis fáklyát. Pisti zenekara nevében is ott maradt a mára mítikussá vált név és Béla is rendszeresen villogtatta a Bulldózerben, a Triászban és a B52 zenekarban is. Mindkettőjüknél a mai napig siker koronázza a Tele van a város, vagy a Hajsza közben című örökbecsű nótát.
Szóval beindul a henger és nem nyuggereket látok a színpadon, hanem boldogsághormonokban úszó túlmozgásos, vidám tinédzsereket őszen, vagy kopaszon, de pörögnek, pattognak, tapsoltatnak, énekelnek, vokáloznak, és elsősorban zenélnek. Minden dal után hangos ováció és ugyan Pisti folyamatosan megszólítja a rajongókat, azok maguktól is remekül érzik magukat, énekelnek. Néha hangosabbak, mint a banda.
A buli az Előjelekkel indul, azonnal ugrunk tovább az Akaratos tündérre, majd a Szerelem szabadon következik. Mivel nem csak a zenekar lépte át a huszadik életévét, hanem a színpad előtt ugrálók is, ezért megkegyelmez a banda. Jöhet egy lassú sláger, a Ne kezd újra kérlek. Jó a buli. Cirmos-Kormos a maga 77 évével simán végig pengeti a dalokat, ahogy régen az Ifiparkban, Szegeden, vagy Pusztavacson. Mivel úgy tűnik, hogy a nép kipihente magát, lehet megint koleszterint és vérnyomást csökkenteni egy kis ugrálással. Jön a Titok, és természetesen a Mindenki bolond. Ez utóbbit kifejezetten aktuálisnak véltem, nehéz is volt tovább lépnem.
A következő négy dalból álló sor egy kis szabadságot engedélyezett Bélának és Cirmosnak, ugyanis Vörös Pisti újabb korszakának szerzeményeire koncentrálhattunk (Eltékozolt századok, Tied a világ, Minden viharon át, Minden percért kár). A stílus már egy másik időszakot mutat, a közönség ezúttal is kitesz magáért, közöttük megannyi fiatal. Bár a frontember előre jelezte, hogy négy dal jön, kissé meglepődtünk, hogy Béla már a harmadik után a szinti mögött várt a sorára. Hasonló eset pont az ő koncertjén történt, amikor Horváth Charlie pattant ki a színpadra egy dallal korábban. Van ilyen, főleg akkor, ha van miért felmenni. Ezúttal nagyon is volt.
Újra együtt volt a régi banda – három tagja -, amikor gátlástalanul frakkban, cilinderben megérkezik Kormos és elénekli a Gátlásos vagyok című dalt. Új szín, más mint a többi dal, a jó hangulat garantált. Jöhet az Add ki magadból a feszültséget, Türelem, csak türelem, az Együtt is egyedül, meg a Semmit ne ígérj. De az igazi – ha eddig még nem lett volna az - vérbeli rockhangulat csak ezután jött a Tele van a város szerelemmel és a Hajsza közben dalokkal. Amitől Prognózis A Prognózis. Pisti többször kiszalad a közönség elé, sőt, egyszer közöttük és velük énekel végig. Majdnem minden kézből telefonok emelkednek a magasba. Úgy tűnt, hogy a bulinak vége, de nem így történt. A banda saját kontójára belevágott még a Háromszögek, a Szeretni kéne, és a nagyobb sikerekre áhitott Ajtók előtt. Hú, ez utóbbi milyen brutálisan szólt a Start 1,2,3 lemezen. A zenekar a Nyári éjszakákkal köszönte meg a felejthetetlen estét.
Mint mondtam az elején, nem akartam írni a buliról, és nem is tudom visszaadni azt a hangulatot, ahogy Vörös Pisti énekelteti, táncoltatja a rajongókat, még mindig tele van energiával, Jankai "Billentyűs" Béla a végére a "Hammondot" tologatja. Mint a régi szép időkben. Hiába telt el annyi év egymás nélkül, hiába csak öt évente játszanak együtt, az alázat, a tisztelet, az összhang még mindig ott van. Lehetne tőlük tanulni.
1981 óta eltelt 45 év, már senki sem úgy néz ki, mint akkor, de lélekben mindenki 20 éves. Másnap Hajnal Gáborral beszélgettem a buliról, az ő emlékeiben az maradt meg a hajdani Prognózisról, hogy a zenekar rajongói nagyon egységes, masszív társaságot alkottak. Nos, ez a masszív társaság ezen a napon is komolyan kiállt kedvence mellett és így 60 év körül is igazán fiatalosan, lelkesen tombolta végig a koncertet. Tényleg egy rossz szavam nem lehet és ez a másik fontos dolog, ami miatt mégis bevállaltam, hogy emlékbe öntöm a bulit.
A Stenk pont elegendő méretű, de most az egyszer úgy gondolom, hogy simán megtelt volna a Barba Negra is, mert az ennek a korosztálynak egy bevált rock-helyszín és a rockzenére éhes érdeklődők haza járnak oda. Ott valószínűleg háromszor ennyien lettek volna, de hogy igazam van-e, csak akkor derül ki, ha egy ilyen megmérettetést bevállal a Prognózis legénysége. Meglátjuk lesz-e folytatás, ne várjunk már újabb öt évet…
Írta: Fiery
Felső fotó: Vörös Pisti facebook oldal
Alsó fotó: A Jankai könyv


