Doctor Herz Angliában - Tolcsvay László interjú 6. rész

2025.03.21

Tolcsvay László születésnapi koncertjére március 27-én, az Erkel Színházban kerül sor. Beszélgetésünk utolsó – hatodik - fejezetében kitekintünk a színház világába. Megtudjuk hogyan került a Doctor Herz Angliába, ahol világsztárok énekelték a magyar zenész dalait, majd befejezésül egy kis ízelítő következik az ünnepi nagy koncert előkészületeiről is. Nem kell aggódni, marad még bőven meglepetés. Kellemes olvasást mindenkinek (Fiery)

Már csak néhány csillag él, újságpapírt hord a szél. Felébred az állomás és vár, újra vár... Dülöngél egy nagykabát, álmosan néz rá a lány. Szemében még különös álma jár… Hosszú volt az éjszaka égen-földön folyt a tánc. A korlát láncainak dől a csillagász.

Az első villamos már elindult felénk, csilingel, amerre jár. Az első villamosra vár a napsugár…

Hogyan került Manchesterbe a Doctor Herz?

Gábor, egy gyermekkori barátom, Manchesterben zongorahangoló. Persze ő nem pusztán egy hétköznapi zongorahangoló, például előfordult, hogy Elton John zongoráját is ő hangolta és világhírű színházaknál dolgozott akkor, amikor még rendes zongorák voltak ott és nem digitális kütyük. A Royal Exchange Theatre-t négyen igazgatják, és az egyik igazgatónak, Braham Murray-nek elmesélte Gábor, hogy van Magyarországon egy szenzációs musical, amit neki is látnia kell. Braham nem értette, hogy mit kezdhetne ő egy magyar darabbal. Biztosan érdekes, majd egyszer megnézi. Gábor kifizette neki a repülőjegyet és a szállodát, "mert ezt a darabot látni kell". Braham meglepődve elfogadta a nagylelkű ajánlatot és eljött Magyarországra, besétált a Madách színházba – én akkor éppen nem voltam Magyarországon – az "öreg" Müller Péter találkozott vele, megnézte az előadást, majd két év múlva bemutatták Angliában, a musical őshazájában, igazi angol színházban, igazi angol zenekarral, igazi angol szereplőkkel. Ezt megtapasztalni az élet ajándéka volt.

Milyen a Royal Exchange Theatre magyar szemmel?

Ez egy olyan színház, ami a Tőzsdepalotában létezik, egy gigászi viktoriánus épületben van egy óriási belső terem és ott egy zárt térben egy UFO-szerű fémből épült globe színház, négy irányból lehet megközelíteni a köralakú nézőteret. Kör alakú színpad van és minden fémből, tényleg úgy néz ki, mintha a Manchester-i Tőzsdepalota közepére leszállt volna egy UFO. Hát ez eleve a Doctor Herz (Dr. Heart) laboratóriuma!

Milyen volt itt dolgozni?

A darabnak eredetileg volt egy "munka fordítása" és jött egy angol szövegíró, Trevor Peacock, aki megírta a rendes végső szövegeket. Vele dolgoztunk együtt úgy, hogy vagy ő jött Magyarországra, vagy én mentem Angliába, de találkoztunk Bécsben is. Egyszer Braham felhívott telefonon, hogy Michael York itt forgat Budapesten és ő megbeszélte vele, hogy ő esetleg eljátszaná a főszerepet. A Margitszigeti nagyszállóban találkoztunk vele a megbeszélésnek megfelelően öt óra nulla perckor megérkezett és végtelenül kedves volt. Szívesen elvállalta volna a szerepet, de sajnos később kiderült, hogy a mi próbaidőszakunk egybe esik az ő forgatásával. Végül Andy Serkis-re esett a választás – aki azóta világsztár lett, láthattuk például a Gyűrűk Urában.

Hogyan működik ott ez a színház?

A színház működését úgy kell elképzelni, hogy négy rendező van és mindegyik rendezőnek egy negyedév jár. Tehát három hónapon keresztül minden nap megy az előadás - vasárnap kétszer - és azt a produkciót váltja a következő rendező darabja. Arra az időszakra ez a társulat konkrétan összeköltözik, legyen az manchesteri, vagy akár londoni művész, de még nekem is ott kellett lennem. Reggel 10-kor a próbakezdésre mindannyiunknak jelen kellett lenni. Volt közös éneklés, közös tornázás, utána elmondta Braham, hogy melyik jelenetet akarja aznap próbálni és akik az adott jelenetben szerepeltek, azok ott maradtak, a többiek visszajöttek délután, vagy amikor szükség volt rájuk. Mindenkinek permanenciában kellett lenni, többek között nekem is, mert egy ilyen alkalommal elhangzott, hogy délután lesz az a jelenet, amibe új nóta kell. Mondta ezt nekem reggel tízkor. Úgy csináltam, mint aki halálosan profi, mosolyogtam, hogy ez csak természetes, közben a Trevor már ült a vonaton és sietett ő is, hogy időre kész legyen a dal. Rám zártak egy szobát, aminek a közepén állt egy pianínó, kint zuhogott az eső, kaptam teát meg kekszet és elkezdtem írni. Úgy gondoltam, ha ezt én nem írom meg délig, akkor behívnak valakit az utcáról és az megírja. Mire megérkezett Trevor, nagyjából kész volt a szám, délután háromkor lehetett próbálni. Hihetetlenül élvezetes időszak volt. Amikor a Doctor Herz-et legközelebb bemutatták Magyarországon, akkor bizony magammal hoztam azt a nótát, Bródy megírta a magyar szövegét és beillesztettük a darabba.

Az eddig megismert életút alapján nagyon komoly koncertre lehet számítani. Mi várható és hogyan készülsz rá?

A Tolcsvay 75, egy Tolcsvay László dalokból álló koncert lesz, most már végére értem a töprengésnek és tudom, hogy mi lesz a sorrend. Végre elkezdünk gyakorolni. Imádom ezt a szakaszt is, mert amikor összejövünk és elkezdjük kialakítani a programot, az nagyszerű érzés. Velem együtt tízen leszünk a színpadon, lesznek patináns kollégák is, akikkel legalább 40 éve játszom és lesznek olyanok is, akik még 40 évesek sincsenek. Direkt nem állítottam kronológiai sorrendbe. Miután meg vagyok áldva kiváló szövegírókkal, nem a régi nótákkal kezdünk, hogy azután egyre újabb és újabb jöjjön. Nem. A dalok adják majd egymást és itt mindenre gondolok, a hangnemektől kezdve a tempókon át az énekfeladatokon keresztül. Amikor legutoljára felléptem, az összes dalt simán elénekeltem az eredeti hangnemben. Ezt a "kántori hangot" örököltük bátyámmal az apámtól. Egyik nótát sem kell egy oktávval lejjebb énekelni. Ettől függetlenül sokat gyakorlok és készülök nagyon fizikailag is, mert nem szoktam minden nap koncertezni.

Lesz szünet?

Igen, ezen sokat töprengtünk, mert én szeretem a bulit egyben tartani, de azt mondták a többiek, hogy a közönségnek szüksége van egy kis szünetre. Így legalább lesz egy kis színházi levegője is a dolognak. A próbák során, már nem hiszem, hogy változna a sorrend. Rengeteget próbálunk, még annak ellenére is, hogy ebből a társaságból sok muzsikussal a műsor 70%-át biztosan lejátszottuk vagy százszor, de vannak olyan nóták, mint a Bengázer, amit eddig nem igazán játszottunk, az Éltek vizek, a Barátság, a Tavasz váró, amit nagyon szeretek, mert ez egy hihetetlenül elementáris csoda, amit szeretnék, hogy Béla eljátsszon. Zsuzsa elmondta, hogy mit szeretne énekelni, és természetesen lesznek a "kötelező" nagy slágerek is. Ilyenkor az ember az öklét harapdálja, hogy mit hagyjon ki. Mindegyik szerzeményhez külön emlékek fűződnek és tudom, hogy a közönség is szeretné hallani, énekelni. Amikor elküldtem a srácoknak a listát, mindegyik azt mondta, hogy ez nagyon jó buli lesz…

Tolcsvay László élete és munkássága példamutató az utókor számára, történetei egyenként is fontos lap a magyar könnyűzene történelemkönyvében. A születésnapi koncert az elmúlt évtizedek szolid megkoronázása. A legnagyobb slágerek csendülnek fel a legjobb muzsikusokkal. Őszintén remélem, hogy március 27-én minden olvasóval találkozunk az Erkel Színházban, megtisztelve a művészt és társait.

A többi hamarosan komolyabb formában…

Készítette: Fiery

Fotó: Egyed