Cikipédia 14/33 A Budai Ifjúsági Park majdnem teljes története – 1975

2023.07.26

1975 a hazai rockzene születésének csendes éve. Az egyre nagyobb - nem anyagi - állami támogatásnak  köszönhetően sorra alakulnak a vidéki és fővárosi fiatal zenekarok, de egyenlőre érdeklődés nélküli koncertekkel. Az Ifipark látogatottsága mélypontra süllyed, hiszen harmadával visszaesik. Az eddigi éves átlag háromszázezer érdeklődő helyett 1975-ben nyolcvanezerrel kevesebben látogatnak a Parkba. Ennek főleg az az oka, hogy nincs közönségcsalogató együttes, aki lenne, az inkább külföldön turnézik.

A Budai Ifjúsági Park a vezérkar lefejezését követően is megállás nélkül üzemelt, de ezúttal nem vett tudomást róla a média. A sajtó, a TV és a rádió a Parkot a Rajnák csapat bűneivel együtt tette tiltólistára. A kötelezőn kívül nem volt szabad nemzeti kincsünkről, a Budai Ifjúsági Parkról (BIP) írni, de nem is volt miről. Nehéz időszak lehetett.

A Magyar Hírlapban megjelent egy nyúlfarknyi szöveg arról, hogy a Budai Ifjúsági Park a szokásosan hosszúra nyúlt téli szünet után május elsején ünnepélyesen megnyílik a szórakozni vágyó fiatalok előtt. A hétfő kivételével a hét minden napján este 5-től 10-ig változatos programokkal kívánnak jó szórakozást nyújtani a látogatóknak. A parányi eldugott hír nem korbácsolta fel a kedélyeket és nem okozott ezreknek álmatlan éjszakát. A Park kispadra került. Egyetlen érdekesség, hogy éppen az előző évben született engedmény a közelben lakók kérésére, miszerint ¾ 10-kor lesz zárás. Nem tudom, mit számít az a negyedóra, mindenesetre 1975-ben az óra vissza állt..

Menet közben, mintha valami elindult volna, az Esti Hírlapban megjelent cikk megemlíti az Ifiparkot, de igazából csak összemosta a többi parkkal. A korábbi szájkaratésok mélyen hallgattak,  vagy csak általános dolgokról írtak, azokról is a kötelező rövidséggel. Vihar előtti csend...

Amíg a 250 klub "nyári álmát alussza", négy ifjúsági park próbálja pótolni a hiányt — mondja Benkő Éva és Bokor Miklósné. — A klubok programjában egyaránt fontos a szórakoztatás és a művelődés. A parkok azonban elsősorban szórakozóhelyek, ahol "beugrót" kell fizetni, még ha nem is sokat, és a nagy tömeg feloldja a klubok kis közösségeit. Persze, jószándékkal sok mindent meg lehet oldani. A budai ifjúsági park minden klubnak levelet küldött, amelyben megírták: szeretnék, hogy ha a park a klubtagok otthonává válna.

Szóval 1975-ben senki nem mert, vagy nem akart a hirhedté vált Budai Ifjúsági Parkról beszélni. Valószínűleg szerették volna minél előbb elfelejteni a Rajnák-féle elvtársi fiaskót és úgy gondolták, ha a Parkról sem beszélnek, akkor elfelejtünk mindent. Így történt. '75-ben a kutya sem beszélt már a csalásról, mert ez a Pártállam-vezetés hatalmas kudarca volt. Rajnák, akitől  fiatalkorúak terrorizálása miatt '58-ban elvettek egy klubot, hogy rövid száműzetés után visszaengedték a fiatalkorúak közé. 

1975-ben - ha az Ifiparkban nem is, de - azért történt egy s más a hazai könnyűzenében és az ínséges időszakra való tekintettel csak azért is utazzunk vissza az időben.

Kovács Kati elindult egy Írországban - Castlebar városában - rendezett dalfesztiválon, ahol első helyezést ér el. Ám ezzel a történetnek még nincs vége, hiszen mind máig legacélosabb torkú énekesnőnk a Music Week (brit zenei szaklap) megítélése szerint az év nemzetközi sztárja lett. Mondjuk, ettől sem lett beljebb a hazai popzene, sajnos Kati nem lett világsztár.

A Lokomotív GT zenekart érte az egyik legnagyobb horderejű, csaknem nemzetközi konfliktust okozó szilencium, miután 1974 decemberében dobosuk, Laux József az LGT turnéjára külügyminisztériumi engedély nélkül hívott meg egy amerikai újságírót. Presser szokásos ügyes lavírozásának és kíváló kapcsolatrendszerének köszönhetően természetesen túlélte az esetet.

A P. Mobil elsőként megérezve a változás szelét, kihasználva a nagyok távollétét 1975-ben már a jövőt építette. Schuster Lóri Mobil klubokat szervezett országos szinten, csak májusban 17 klubban léptek fel rendszeresen. Ezt az eljárást akkor még itthon egyedi módon országjáró körútnak nevezték el. Május elsején már a P. Mobil nyitotta meg a Csepeli Ifjúsági Parkot, ahol aztán minden vasárnap övék volt a színpad. Csütörtökönként a Lőrinci Ifjúsági Parkban léptek fel, de ott állhattak a Budai Ifjúsági Park emelvényén is. Schuster okos taktikával építette a P. Mobil együttest, a klubozás folyamatos koncertezést és bevételt jelentett. A komoly, nagy bulikat azonban még ebben az évben is a Skorpió előtti fellépés biztosította. 

A Bergendy zenekar néhány zenésze botrányhőssé vált, amikor az ORI Szikora Jenő, Bergendy István, Bergendy Péter, valamint Demjén Ferenc működési engedélyének megvonásáról számolt be. Nagyon komoly büntetést kaptak, hiszen mire a büntetés tényét közölték, a muzsikusok jórészt letöltötték. Ettől függetlenül Szikora külön esetet jelentett, ugyanis nála a menedzselés vádja bizonyosodott be és ez a szocialista tevékenységektől idegennek számított. Lássuk be, hogy Szikora egy kizsákmányoló kapitalista volt. A dokumentum szerint pusztán a szervezésért - tehát érdemi munka nélkül - szerezte a pénzt. Ennek alátámasztására hozta a tárca a csanádpalotai Kelemen László Művelődési Ház, a környei művelődési ház, a mezőkovácsházi, az orosházi járási hivatal és a szentesi városi tanács művelődésügyi osztályának igazolásait. A menedzseltek között szerepelt Máté Péter és Ambrus Kyri, akik vallomásaikkal szintén megerősítették a fenti tényeket. Szikora egyébként visszaesőnek számított, mert az ügyet megelőzően már kapott ilyen jellegű tevékenységéért eltiltást. A három Bergendy taggal együtt a zenekart is le kellett tiltani. 

És még mindig a Bergendy. A Kertészeti Egyetem Klubjának irodájában egy órán keresztül vitatkoztak a zenészek a rendező szerv ügyintézőivel gázsijuk 25%-os megvonásáról. A zenekar bűne az volt, hogy egyikük későn érkezett, ezzel a csapat kimerítette a 116/1958 M.M. sz. utasítás 11.§-ának /1/ bekezdésének késésre és az előadás zavartalan lebonyolítását gátló magatartására vonatkozó passzusait. A vádak között szerepelt továbbá, hogy Bergendy Péter felindultságában a főrendező zakóját megragadta, míg Demjén a bőr irattartóját vágta a főrendező helyetteséhez, miközben megengedhetetlen hangnemet használtak több tanú szerint. 

A kecskeméti probléma a hivatalként működő ORI-apparátus szőrszálhasogatására és a szocialista erkölcs védelmére világít rá, ugyanis Bergendy István két szám közötti összekötő szövegének kíséretét kritizálta: Bergendy István - túllépve a műsorközlő feladatát - a 'Kinek van papírja?' szám egyszerű bemondása helyett színpadi játékba kezdett és mozdulataival olyan értelmet adott a műsorszám címének, amely a rendezőszervet és a közönség egyes tagjait megbotránkoztatta. Az is gondot jelentett, hogy Bergendy néhány pillanatra elhagyta a színpadot. 

További vádak: Ajkán Demjén hiányos öltözetben (farmernadrág, nyitott mellény, fekete sál) jelent meg a büfében, hangoskodtak a koncertek után a többi városban, a győri koncert után pedig szidalmazták a buszsofőrt, mert lassan hajtott és nem ott tette ki őket, ahol szerették volna. Az eltiltás ellen 15 napon belül fellebbezhettek, de a vezetők erre is felkészültek: "Amennyiben fellebbeznek, nagyon hasznosnak tartanám, ha behívná őket és megmondaná a mi véleményünket is az ilyen tűrhetetlen, ostoba magatartásról. Úgy vélem túlságosan jó dolguk van!"

Azt gondolom, ezek után leszögezhetjük, hogy 1975-ben a Bergendy zenekar durvább volt, mint három évvel később a Beatrice.

A rockzene legnagyobb viharát kirobbantó Piramis együttes 1975-ben próbálkozott a befutással, de sem a szakma, sem a közönség nem fogta az adást - nem is olyan zenét játszottak -. A fővárosi és a vidéki kultúrházak nem szívesen fogadták a "ráfizetéses" buli lehetőségét. Ekkor jött Som mentő ötlete, amikor meggyőzte Révész Sándort, hogy hagyja ott a Generált és igazoljon a Piramisba. De még ezzel sem lett több fellépése a zenekarnak, ezért Som elintézett egy külföldi koncertturnét, hiszen ebben az évben amúgy is ez a divat. Majd egy évvel később 1976-ban egy lengyel turnén készült felvételből készült másfél perces összeállítást mutatott be a TV Híradó, ahol tömegek csápoltak, tomboltak, őrjöngtek a Piramis együttes lába előtt. Másnaptól mindenki azt akarta, hogy náluk játsszon a banda. Pécsett például az előző napi hűvös elutasítás utáni könyörgés eredményeként egyetlen napra három fellépésre fogyott el az összes jegy. Ezek után már nem kellett sokáig várni a hangfelvételekre, lemezre sem. A Budai Ifjúsági Park a Piramis által újra nemzedékünk büszkesége lesz, de ne siessünk...

1975-ben a világon is fontos események sora zajlott, igyekeztünk a legérdekesebbeket összegyűjteni.

- 1975 januárban a Ferihegyi repülőtéren lezuhan a Malév egyik Iljusin Il–18-as gépe, a fedélzeten tartózkodó kilenc fős személyzet életét veszti.

- Paul Allen és Bill Gates megalapítja a Microsoftot.

- Áprilisban az Országgyűlés elfogadja a társadalombiztosítási törvényt, innentől állampolgári joggá válik az ingyenes orvosi ellátás.

- Módosítják az alkotmányt, miszerint ezentúl 5 évente kell tartani országgyűlési választást.

- Észak-vietnámi csapatok elfoglalják Saigont, Dél-Vietnám feltétel nélkül kapitulál, s ezzel véget ér a második indokínai háború.

- A nemzetközi gyermeknap alkalmából átadták Zánkán a balatoni úttörővárost.

- Júliusban a Szojuz–Apollo-program keretén belül először kapcsolódik egymáshoz amerikai és szovjet űrhajó.

- Szeptemberben Magyarországon megkezdődik a személyi számok kiosztása.

- Megjelenik a Queen Bohemian Rhapsody című dala.

- Az Ikarus a világ negyedik legnagyobb autóbuszgyára, a Mercedes-Benz, a Liaz és a Toyota után.

- A budapesti Clark Ádám téren felavatják a Nulladik kilométerkövet.

A könnyűzenei állóvíz évét az Ifipark átvészelte. Legalább a környéken lakóknak volt egy nyugodtabb évük. Vihar előtti csend, amire pusztán egyetlen egy évet kellett várni…

Folytatjuk…

Készítette: Fiery

Foto: Kereki Sándor (Fortepan)