Cikipédia 14/14 A Budai Ifjúsági Park majdnem teljes története – 1966-1967
1966 május első vasárnap délutánján ismét megnyitotta kapuit az ország legnagyobb kerti szórakozóhelye, az ekkor még csak 2500 vendéget befogadó budapesti Ifjúsági Park. Fejlesztésére a télen akkor rengeteg összegnek számító 150.000 forintot fordítottak. Újdonságnak számított a parkban, hogy megszűnt az álló kiszolgálás. A marketing az volt, hogy a Dél-Budai Vendéglátóipari Vállalat harmadosztályú áron kínálta az első osztályú választékot, de ez nem volt igaz, ennek okát a későbbiekben még alaposan kielemezzük. Változás történt a programok terén is. A keddi napokon, nyitástól este fél nyolcig amatőr zenekarok koncerteztek akkor még a közönség kívánságai szerint összeállított műsorral. A tánc mellékszereplővé vált. Az idény műsorán a legújabb kisfilmek vetítése, ifjú tehetségek bemutatása is szerepelt. Vasárnaponként neves táncdalénekesek léptek fel, havonta egyszer pedig a legkiválóbb színművészek részvétele tette vonzóbbá a park programját.
A beatzene – mint látjuk - hamar kiütötte a konkurenciát, ráadásul még mindig a Táncdalfesztivál előtt járunk. 1966 a nagy áttörés éve volt. A beatzenekarok elkezdtek saját dalokat írni magyarul, a korábban angol nyelvhez agresszíven ragaszkodó közönség pedig elfogadta ezt a változást. A beatzene szárnyalt, csak azok veszítették el a rajongóikat, akik nem voltak képesek változtatni és továbbra is nyugati menő bandák dalait játszották. Ők eltűntek. Érdekesség, hogy három évvel később a rockzene is pontosan így tör be itthon, mint a '60-as évek elején a beat. Angol nyelven. És ebben az esetben is a "maradiak", mint a fiatal rocknemzedék legnagyobb példaképe; Radics Béla is, hamar háttérbe kerültek. De mindent a maga idejében.
Egy újabb jó ötlettel belendült a budapesti KISZ-élet és ezzel együtt a fővárosi klubokban sorra beindultak az úgynevezett Ötórai teák. Legalábbis ezt a propagandát írta a sajtó. De mi volt az igazság? Miután csúfos kudarcot vallottak az Ifiparkot pótolni szándékozó téli szórakozóhelyek, mint a Dália és a Balaton, közel egy tucat vendéglátó-egységbe bevezették az ötórai tea című kötetlen produkciót. Úgy gondolták, hogy a vendéglátóipar és a KISZ ezzel a közös vállalkozással jelentős lépést tett a probléma megoldása felé. Az ötórai teák néhol népszerűek lettek, de a legtöbb helyen elsorvadtak, majd nyomtalanul eltűntek. Pedig az ötórai teák, táncdélutánok jelentették az ifjúsági szórakozóhelyek iránti igény megoldásának egyik és viszonylag legkönnyebben járható útját. A valóság pedig az, hogy ahol népszerű beatzenekarok szolgáltatták a "talp alá valót", oda szinte bejutni sem lehetett, a többi esetben pedig egyszerűen nem volt érdeklődés. A Budapesti KISZ-élet című sajtótermékben Mihók László, az ELZETT Vasárugyár KISZ-bizottságának a titkára a következőket nyilatkozta a fentiekkel kapcsolatban:
A vendéglátóipar szervezzen szép és modern helyiségeiben ifjúsági táncdélutánokat, valóban jó zenekarokkal, — akkor mi is segítünk és a siker nem marad el! A véleménnyel nem lehetett nem egyetérteni, hiszen az ifjúsági táncdélutánok nem igényeltek különösebb beruházást. Az elképzelés szerint ugyan a forgalom nem éri el azt a szintet, mint az esti órákban, de mégis működni fog egy sor olyan vendéglátó-egység is szombat és vasárnap délután, ami ebben az időben egyébként zárva lenne, vagy ha mégis nyitva van, csak gyér forgalmat bonyolít le. A szervezők elképzelése alapján a kulturált környezet, a modern hangvételű tánczene és az alkoholszegény turmix italok a szükséges kellékei annak, hogy sok fiatal megtalálja a neki való szórakozást.
A rendszer továbbra is éberen ügyelt a fiatalok szabadidejére, mert nem akartak unatkozó és egyesek szemében félelmet keltő galeriket látni az utcákon. Ennek érdekében rengeteg megvalósításra váró ötlet érkezett be a Fővárosi Tanács Vendéglátóipari Albizottságához az ifjúsági szórakozóhelyekre és táncdélutánokra vonatkozóan. Rövid közvéleménykutatás után a bizottság megállapította, hogy a fiatalok által annyira kedvelt öntevékeny ifjúsági tánczenekarokat igényli az ötórai teákon. Természetesen be kellett építeni a szocialista ifjúság képének fenntartására fiatal művészek fellépési lehetőségeit is, valamint szórakoztató irodalmi műsorok szervezését. Az elképzelések között akadtak olyanok is, akik a művelődési házak megreformálásában látták a megoldás útját és nem kevesen voltak azok, akik a dicséret hangján szóltak a vendéglátóipari egységekről, ahol már népszerűvé váltak az ifjúsági táncdélutánok akár szervezve, akár szervezetlenül. Egy pedagógus például így nyilatkozott: a budai Európa Étteremben senki sem szervez ifjúsági táncdélutánt, mégis az itt szórakozók nagy többsége fiatal. A kulturált környezetben úgy szórakoznak a fiatalok, hogy még a legszigorúbb pedagógus szemével sem találnánk kivetnivalót.
A valóság azonban azt mutatta, hogy az egyik kerületben például egyetlen szombati ellenőrzésen nyolc esetben indítottak szabálysértési eljárást felszolgálók ellen, 18 éven aluliaknak szeszes itallal való kiszolgálása miatt. Sok helyen még az ötórai teákon sem volt kellő mennyiségben alkoholmentes üdítő ital. Az ellenőrzés legtöbbször azt deríti ki, hogy a raktárban van bőven, de a pincérek egy része inkább a rövid italokat patronálja. Nem egyedülálló eset volt, hogy a feketekávét másfélórai késéssel vitték a vendég asztalához, míg néhány perc alatt a féldeci konyakot. 1966 egyik nyári hónapjában a Belváros 6 vendéglátóipari egységében a késő esti órákban egy ifjúságvédelmi ellenőrzés közel 80 olyan fiatalt talált, akinek ifjú kora miatt régen otthon lett volna a helye.
A szakértők a megoldást abban látták, hogy az Ifjúsági Park, az ifjúsági táncdélutánok, klubok sorát sürgősen bővíteni kell változatos, modern és ízléses ifjúsági szórakozóhelyekkel és mielőbb meg kell találni ennek a lehetőségét. Ebben számomra egyébként pont az a szép, hogy – ha hátsó szándékkal is, de – a hatalom, az utca embere, a tanárok, szinte mindenki - a szívén viselte a fiatalok sorsát és hol finoman, hol néhány pofonnal megerősítve, de a megfelelő irányba terelgették őket. Persze nem esett jól az akkor éppen lázban égő nemzedéknek, de azért nyugodtabban töltötték el a szabadidejüket, mert érezték, hogy van, aki vigyáz rájuk. Ha így lenne ma is, akkor nem lenne ennyi depressziós, magára maradt, pszichológiai gondokkal küzdő, jövőkép nélküli fiatal.
A Magyar Ifjúságban megjelent írás, aminek a címe Este a parkban, hűen mutatja be a kor - de inkább a szocialista politikai rendszer - álláspontját. A cikk nagyszerűen ötvözi a "bármit megadunk, amiről csak álmodsz" gondolatot, a "mi cserében csak megfelelő viselkedést várunk el tőled" Sokan felhorkannak, de szerintem ez vállalható szerződés volt a KISZ és az ifjúság között.
Vasárnap este fél hét van. A budai Ifjúsági Park bejárati lépcsőjénél sorban állnak a fiatalok a jegyért. Bentről Bergendy István tánczenéjét repíti szét a dunai szél. A pénztárnál magas, feltűnően modern "szerelésű" 19 éves forma fiú kér belépő jegyet. Természetesen, nem kap. Méltatlankodik, hogy szórakozni akar. Végül is nem a belátás, hanem a kemény, határozott szó vezet eredményre.
Szándékosan negatív példát ragadtam ki, de mint a parkvezetőség tagja, Rajnák László, elmondta, egyre ritkábbak az ilyen esetek. A fiatalok többsége ízlésesen, kulturáltan öltözködik, sőt, elmondhatom azt is, hogy magatartásukkal sincs különösebb probléma. Egykét figyelmeztető szó elég a rendbontást kezdeményezőknek. Közben körülnézünk. A táncparkett teljesen zsúfolt, sőt, már az asztalok között is táncolnak. Vajon mitől ilyen népszerű az Ifjúsági Park? — vetődik fel bennem a kérdés. Válaszul a programfüzetet mutatják: hetenként ötször van műsor. Kedden budapesti amatőr tánczenekarok bemutatója, szerdán filmvetítés, műsoron a "Múlt titka" című rövidfilm. Csütörtökön ifjú tehetségek, érdekes emberek bemutatóját láthatjuk, szombaton délután magnószalagról eddig ismeretlen külföldi, illetve magyar táncdalokat hallhatnak az érdeklődők. Vasárnap este divatbemutató csak fiataloknak! íme egy hét programja. Azt hiszem nem szükséges tovább kutatnunk népszerűségének titkát...
1967 új év újabb változással, előre lepéssel szolgált. A Táncdalfesztivál segítségével teljesen legitimmé vált a hazai beatzene, ennek sikerén felbuzdulva május 24-re rendkívüli nyitvatartási nap keretében az Ifiparkban, a híres angol beategyüttes, a THE NASHVILLE TEENS adott koncertet. A jegyek 15 forintos egységárban voltak kaphatók. Csak az összehasonlítás kedvéért 1967-ben a beugró 5 forint volt. Nálunk ekkor lobbant fel még csak a beatzene lángja, míg nyugaton már javában tombolt a rocknemzedék. Ekkoriban - főleg a tévé hiányának köszönhetően - átlagosan úgy 5-6 év késésben voltunk.
Ahhoz, hogy pontosabb képet kaphjunk az évről, nézzünk egy konkrét heti programot június 20. és 25. között:
Kedden fél 6-tól fél 8-ig a Futuráma együttes Játszik. Szerdán 7 órai kezdettel amatőr tánczenekarok vetélkedője, mely eldönti, hogy az Ifjúsági Park állandó zenekara mellett melyik zenekar kap szerződést a nyári hónapokra? Csütörtökön 7 órától fiatal táncdalénekesek mutatkoznak be. A műsort Hofi Géza vezeti. Pénteken 7 órakor a Budapesti Magnósklub Híradója. A legújabb hazai és külföldi táncdalok bemutatója. Szombaton 5 órakor az Úttörő Áruház műsoros Ifjúsági divatbemutatója, majd 11 óráig tánc. Vasárnap 5 órától 11 óráig tánc, A szünetekben Izsmán Nelly és Kozák Péter énekel.
1967-es évre még egy apró érdekességet kapcsolnék az eddigiekhez. Az Esti Hírlapban találtam az alábbi rövid reklámot, melyből kiderül, hogy az Ifiparkot a nyári szezonra igyekeztek 100%-ig leterhelni.
Ebédeljen vasárnap az Ifjúsági Park teraszán! Gyönyörű környezet, csodálatos kilátással a Várhegy oldalán Feljárat az Ybl Miklós tér és a Szarvas tér felöl. Vasárnap délelőtt 11-töl 14 óráig sörzenét ad a 14 tagú DANKO PISTA IFJÚSÁGI ZENEKAR, FRISSENSÜLTEK, CSAPOLT ÉS PALACKSÖRÖK, ÜDÍTŐ ITALOK, FAGYLALTOK...
1967 volt az utolsó nyugis, gondok nélkül irányítható év. A rendszer lazulásával egyre több balhé került nyilvánosság elé, félelmetes galerik alakultak, amelyeknek tagjai nem dolgoztak, ittak, verekedtek, erőszakoskodtak. A lecke fel volt adva; mégis meddig mehetünk el, hogy a keleti blokk kirakat országa legyünk úgy, hogy közben nem tör be a fiatalok életébe a nyugat mocska...
Folytatjuk… (2023.05.17.)
Készítette: Fiery