Cikipédia 13/10 - Az Ős Bikini története 1. (1982)

2022.02.14

1982 több mindenben hatalmas változásokat hozott a hazai rockzenei életben. Visszavonhatatlanul betört az új hullám, az alternatív és a punkzene. Az addig egyeduralkodónak számító Piramis frontembere elhagyta a zenekart, egy rossz időben történő túl merész stílusváltás, valamint egy elég komoly "rendőrségi ügy" miatt kiradírozta magát a versenyből. A Piramis romjain táplálkozó nagy zenekarok sorra szűntek meg, hogy aztán átalakuljanak, stílust váltsanak, vagy évekre eltűnjenek. Néhányan ugyan még rövid ideig színpadon maradtak, de a közönség - a generáció váltás és a megváltozott ízlések hatására - lassan róluk is leszokott. Közben a "versenyhelyzet" kialakítása érdekében az egyeduralkodónak számító Hungaroton Pepita lemezkiadó mellett két új márka a Krém és a Start szerkesztősége is megalakult. Hivatalosan négy lemezmárka, a Pepita, a Start, a Krém és a Pepita International osztotta meg egymás között a hatalmat. Ezt vehetjük a rendszer lazulásának, hiszen a Pepita továbbra is a "nagyokat" szolgálta ki, a Krém a rétegzenét és a Start a fiatal tehetségeket és rockzenekarokat. Ezáltal felgyorsulhatott a lemezkiadás lehetősége, de erről talán később.

A Beatrice együttes 1981-ben erős ráhatásra beszüntette működését. Hiába az előző évben lejátszott országos koncert-körút az Omegával és az LGT-vel, hiába a legnagyobb siker a "Fekete bárányok" fesztiválon, a zenekart körbe fogták és elllehetetlenítették. Csak sejtem, hogy a végzetes csapást nem a hatalom, hanem a nagyhangú báránybőrbe bújtatott farkasok, a hangos "barátok" elfordulása okozta. Megpecsételődött a Beatrice sorsa. Nagy Feró nem tudta, mi legyen a következő lépés. A rockzenétől eltávolodott az alter irányába. Szükség volt metamorfózisra, hiszen valahogy vissza akart kerülni a vérkeringésbe. Lassan rájött arra, ha lemezt akar és folyamatos fellépési lehetőségeket, akkor a lázadásnak itt, ezen a ponton vége. Újra nulláról kellett valamit felépíteni, ami már nem azonos a Beatricével. Az aktuális divatnak megfelelően a zenét modernizálni kellett és ebben társakra lelt, többszöri átalakulást követően új együttest alapított. Ez lett volna a Bikini.

De a Bikini nevet politikai hangzása miatt nem engedélyezte a hatóság (a Csendes-óceáni kísérleti terület részeként az USA 23 hidrogénbombát és atombombát robbantott itt fel 1946 és 1958 között). Megszületett a Csiga-Biga nevű formáció az A. E. Bizottság mintájára, de Feró hamar rájött, hogy ezzel lyukra futott. 

A Jövő Mérnöke hírmondója március elején már ott járt a zenekar elindulásánál. Írásában tökéletesen összefoglalja az elmúlt és az 1982-es jelen történéseit. A cikkből azt is megérthetjük, hogy miért kellettek a további változások:

Tavaly még megnyerték: a KISZ KB és az Ifjúsági Magazin dalpályázatának profi kategóriáját. Aztán augusztus 22-én délután, Nagy Ferenc zenekarvezető egy eszpresszóban bejelentette: Nem csináljuk tovább, a Beatrice feloszlik.

Közvetlen előzmények: az előző 1 hónapokban már csak Nyíregyházán, az ifjúsági parkban léphetnek fel, a városi KlSZ Szervezet vállalja a felelősséget. A hajógyári sziget monstre fesztiváljára szorgalmasan készülnek, ez az ő bulijuk is, hiszen a szervező a szabadfoglalkozású zenészek szakszervezete. Aztán mégsem léphetnek föl, a hivatalos indok (Bródy János) szerint a koncert előtt nem tudták elérni őket. A zenekar egyik tagja ideg­összeroppanással kórházba kerül, egy másik abbahagyja a zenélést. Vedres. József, Waszlavik "Gazember" László, Nagy Feró és Donászy Tibor alkalmi föllépésekre még maradnak, s az ősz folyamán, a Rolls Frakcióban lépnek föl. Nagy Feró gitárt fog és szaxofonozik, s a koncertek végén néhány Ricse dal is elhangzik. Valahogy semmi sem a régi. Aztán a dobos is leáll, s megalakul a maradékból a Bikini - a dobos egyelőre esetleges. A működési engedély körül zűrök támadnak, az egyetlen konkrét kifogás, a Bikini név atom robbantósra emlékeztet, ezért nem esztétikus. 10 dalt beadnak a lemezgyárhoz, amely a Start-márka egyik kislemeze számára, kiválaszt ezekből kettőt Aztán néhány hét múlva levélben közli az MHV, hogy az elfogadott két dal nem felel meg. KI érti ezt? Időközben (még ősszel) felröppen a hír, a Piramis Révész Sándort Nagy Feróval pótolja. Két közös próba, a lemezgyár áldását adja az ügyre, az Interkoncert útlevél ügyben intézkedne. Irány Kuba, ahol összerázkódhatna az új banda. Nagy Feró nem vállalja, számára elaggott és korszerűtlen, amit a Piramis akar, képtelen beilleszkedni és a két egykori Ricsést sem szívesen hagyná cserben. Így aztán se Kuba, se útlevél, s a Bikini Hacsaturján földolgozással próbál betörni (Kardtánc). Előadását nem engedélyezik az illetékesek, javasolják tárgyaljanak személyesen a szerzővel. Kár, hogy néhány éve halott. Megélhetési gondjaik támadnak, a Beatrice eladott szerelése árának utolsó fillérjeit élik föl. Próbálkoznak a sanzonbizottságnál egy Márka reklám­nótával. Elutasítják: ízléstelen a szövege. Íme: "Akárhogy is fáj, Marika itt a sztár! Ojj, ojj, ojj!" A Bikini helyett Csigabiga névre kérnek engedélyt. Először elutasítják, mondván, e név undorító. - De hát mi valami foltos dolgot akarunk csinálni! - közli az új zenekarvezető Vedres József. - Olyat, mint a Bojtorján? - Inkább a Bojtorján és Halász Judit között lenne a mi helyünk. A fellépési engedély megadatott. Jön a Csigabiga.

Aztán Bikini. Kedvetlen kezdés, aztán néhány késői Ricse nóta meghozta a hangulatot. A Rendes ember lesz belőlem-et, meg a Civilizációt még mindig együtt énekelte velük a közönség. S a régi sikerek mellett nyomban élvezhetővé váltak olyan új szerzemények is, mint például a Mindent akarok, de azt most rögtön. - Valakik összesúgtak a hátam mögött - Még mindig ők a legjobbak! Talán. Csak egy kis biztatás kellene, egy új lendület és végre valódi lehetőségek. Egy koncertszervezői vélemény: "Nem akarunk punk- központot csinálni a Martosból, de a mai magyar valósághoz ez is hozzátartozik. Sok egyetemista úgy formál róluk fintorgó véleményt, hogy sohasem látta őket. Most helybe hoztuk, bemutatkozhattak. Egyetértek. Egyébként a közönség többsége egyetemistákból állt. S legtöbben nem csak kíváncsiskodtak. Vártak valamit a Bikinitől. Nevükben is kívánom, mielőbb valóban szedjék össze magukat.

Feró tovább építette a jövőt és komolyan számításba vette azokat a lehetőségeket, amelyekkel az élvonalba kerülhet. Az átmeneti időszakban számos alkalommal lépett fel a Rolls Frakció, később a feltörekvő Pokolgép együttes koncertjein, miközben várta a kiugrás lehetőséget. Hiába is akarta, sem a rockzenétől, sem a Beatrice örökségétől nem volt képes megszabadulni.

Májusban jelent meg az Ifjúsági Magazin cikke "Mi lett veled Nagy Feró?" címmel. Az írásból megint sok minden kiderül a Beatrice utolsó időszakáról, valamint arról az útvesztőről, amiben meg kellett találnia Ferónak a célt. A zenekar már régen nem volt Beatrice, de még mindig nem volt Bikini...

A Pesti Műsor popmeccsén az Év Csalódása: a Beatrice feloszlása. Tardos Peter rocklexikona a legfurcsább pályafutású, s a legtöbb vitát kiváltó hazai zenekarnak nevezi őket. Még a második, bővített kiadás is létező csapatként ír róluk. Tavaly megnyerték a KISZ KB és az IM dalpályázatát. Utolsó koncertjüket 1981. július 30-án a nyíregyházi ifjúsági parkban adták. Akkor még maguk a zenészek sem sejtették, hogy egy hónap múlva már nincs Beatrice. Nagy Ferenc (32 éves) egykori zenekarvezető: augusztusban készültünk a hajógyári sziget szuperkoncertjére, még augusztus 22-e előtt két nappal is feszesen próbáltunk. Álmunkban sem gondoltuk, hogy a szabadfoglalkozású zenészek szakszervezeti csoportja által rendezett bulin nem léphetünk föl. Az indoklás szerint a koncert előtt nem találtak meg időben bennünket. Ezután úgy éreztem, nincs értelme a Ricsét tovább csinálni, bejelentettem, hogy feloszlunk.

- Mi lett a tagok sorsa?

- Volt, aki abbahagyta a zenélést, volt, aki más műfaj (balett) felé fordult. Hárman együtt maradtunk és Vedres József vezetésével zenekart alapítottunk Waszlavik "Gazember" László és én. Vedres kezeli a basszusgitárt, "Gazember" az orgonát, a szólógitáron és szaxofonon én játszom. Ének: mindannyian együtt.

- A régi Ricse dalok?

- Teljesen új a repertoár 19 dalt a hanglemezgyárnak is beadtunk.

- Tavaly ősszel néhányszor a Rolls-Frakcióban is fölléptetek.

- Igen, de aztán végül külön utat választottunk. Előbb Backing, aztán Bikini néven zenéltünk. A Beatricére csak a bé betűk emlékeztetnek. Most Csiga-Bigának hívnak.

- Miért gyakori a névváltoztatás?

- Backing akkor lettünk, amikor csak, mint előzenekar akartunk föllépni. A Bikiniből azért lett Csiga-Biga, mert kifogásolták, hogy egy olyan sziget a nevünk, ahol valaha atombombát robbantottak. Nekünk ez sajnos nem jutott eszünkbe. A Csiga-Biga mellett azért döntöttünk, mert jó hangzású, magyaros nevet akartunk.

- ősszel fölröppent a hír, Révész Sándor helyén a Piramis énekese leszel.

- Som Lajos néhány közvetítő ismerősön keresztül hívott. Részt vettem két próbán, közöltem az elképzeléseimet, aztán újra különváltak útjaink.

- Pedig a lemezgyár már áldását adta a frigyre és nyomban Kubába indultatok volna.

- Igen.

- Alig-alig léptek föl, havonta legföljebb egyszer-kétszer. Miből éltek?

- Eladtuk a Beatrice szerelését, de a pénznek már csak a morzsáit rágjuk. A cucc egyébként sem ért sokat. Mindenesetre próbálkozunk, próbálkozunk. Nemrégen például megpróbáltunk eladni egy Márka-reklámnótát, de nem sikerült. Főképpen a szöveget kifogásolták. Így szólt: Akárhogy is fáj, Márka itt a sztár! Ojj, ojj, ojjl

- Mi lett a lemezgyárhoz beadott dalok sorsa?

- A tízből a Start márka-szerkesztőségben kiválasztottak kettőt, a Mindent akarok, de azt most rögtön, és a Meditáció II. címűeket. Aztán néhány hét múlva kaptunk egy levelet, hogy a kiválasztott dalok nem felelnek meg. A mai napig sem értjük a dolgot. Egy másik dalunk ellen szerzőjogi kifogásokat emeltek. Ebben Hacsaturján Kardtáncát dolgoztuk föl. Ekkor tudtuk meg, hogy engedélyt kellett volna kérnünk a szerzőtől, aki jó néhány éve halott.

- Hogyan tovább? - Engem a zenén kívül nem érdekel semmi, ehhez értek, ez az én dolgom. Az író ír, a kutya ugat, én zenélek. Jön a Csiga-Biga!

Mint utólag már tudjuk, nem jött a Csiga-Biga, helyette érkezett - a lemezgyár szempontjából néhány kiemelt jelentőséggel bíró - jó nevű muzsikus, és az ő segítségükkel Feró végre újra elindulhatott a népszerűségi versenyen, ugyanis idő közben bejelentette megszűnését az "államilag támogatott" Dinamit együttes, a hivatalos álláspont szerint a sajtó ellenséges szembenállása miatt. Ebben volt igazság bőven, de nem vagyunk hülyék, tudjuk, hogy egy zenekar, ha jó, ha lemezei jelennek meg sorra és még a közönség is szereti, akkor pont magasról leszarja a rosszindulatú újságírókat. Ezzel szemben a Dinamit néhány zenésze még a zenekar regnálása alatt egyre többet értekezett Feróval, aki tű pontosan látta a rockzene helyzetét és tudta, ha a felszínre akar kerülni, akkor itt újítani kell és ha újít, azt már a Hanglemezgyár is támogatja, hiszen a Startot már nem Erdős irányította. A Ricse egykori gitárosával, Vedres Józseffel, Németh Alajossal, Németh Gáborral és második gitárosként Szűcs Antal Gáborral már minden akadály elhárult a Bikini névválasztásával kapcsolatban. A "házasság" jól sikerült, hiszen azonnal megnyílt minden kapu. A Bikini nevet engedélyezték, a fellépéseket engedélyezték, a dalokat engedélyezték. Feró jól járt az új bandával, de azért ne vegyük el a dicsőséget Nagy Ferótól, mert az ex Dinamitos fiúknak meg pont ő rá volt szükségük, ha kiakartak mászni a "támogatottak" halmazából, mindegy, hogy ez mit is takar. 

Érdekes, hogy mindkét zenekar 1979 és 1981 között volt a csúcson (a Dinamit éra pont eddig tartott) és ez az időszak volt mégis számukra a legnehezebb. A Bikini pedig szépen elkezdett épülni friss muzsikával, profi zenészekkel és az ország egyik legragyogóbb showman-jével...

Egy kicsit előre ugorva azért azt megjegyzem, hogy a Bikininek sem volt egyszerű az élete. Itt van például a '83-ban megjelent hanglemezen szereplő dal, melynek a szövegét letiltotta a bizottság. A koncerten Feró azt énekelte: "Ahogy öregszem, úgy leszek egyre szenilisebb, irigy és rosszindulatú. A nagy dolgok mindig úgy történnek, a nagyon nagy dolgok mindig úgy történnek, ahogy a történelemkönyvek megírják, csakhogy én teljesen máshogy érzem, mert nem vagyok beavatva semmibe". E helyett "Nem minden tarka szarka farka tarka, Nem minden tarka szarka farka tarka, Mert csak a tarkabarka farkú szarka, farka tarkabarka. Sárga bögre, görbe bögre". Ugye értjük a különbséget...

Sokan nem tudják, de a visszatérésben segítséget nyújtott egy másik ex-Dinamitos jelentése, amiből kiderült, hogy Nagy Ferenc jó útra tért, megbízható, jó elvtárs lett. Első sorban ezért kerülhetett be egy évvel később az István a király rockopera produkcióba is. 

Folytatjuk... (2022.02.17.)

Írta: Fiery