Cikipédia 13/1 - A Dinamit együttes története 1. (1979)
A Dinamit együttesről a mai napig az a hír járja, hogy államilag támogatott zenekar volt. Sorozatunk korabeli cikkek segítségével járja körül a témát. Az igaz, hogy a zenekar nevét Erdős Péter találta ki. Az is igaz, hogy a dalszövegek az addig megszokottól eltérően nem annyira a lázadásról szóltak, mint a megbékélésről és a feladásról. A listához még hozzá tehetjük, hogy első albumuk megjelenésekor még csak egy éves volt a Dinamit, de vajon ez mennyire száímított egyedinek a '80-as években? Reményeim szerint hamarosan ezekre a kérdésekre is választ kaphatunk.
A sorozat kitér néhány érdekes belső információra is: miért nem Révész lett a frontember, mi lehetett a valódi baja a sajtónak a Dinamittal, mennyire segítette az állam a zenekart? Megtudjuk, hogy pukkantott, vagy robbantott-e a Dinamit. Mindezek összessége mennyire hatott a zenekarra, azt ma már nagyon jól tudjuk. Akkor rugaszkodjunk neki, irány vissza a múltba és ismerjük meg a kirakatot és annak hátterét...
1979 április 4-én a Szűcs Antal Gábor "Totya" Bakács utcai lakásában összeültek a Skorpió együttes tagjai egy nagyon komoly zenekari megbeszélésre. A zenészek kifejezett kérése az volt a zenekarvezető Frenreisz Károlyhoz, hogy Karesz énekeljen pár a nótát, de ne ő írja a szövegeket, és legyen mellette egy "valódi" énekes és szövegíró, mert ha nem, akkor szétválás lesz a vége. Karesz úgy döntött, hogy nem változtat semmin viszont, ha már így alakult, akkor ő alapít egy új bandát Tátraival. Freinreisznél maradt a Skorpió név, Papp Gyula, Németh Gábor és Szűcs Antal Gábor pedig létrehozta a Dinamit zenekart Németh Alajossal, aki a Mini együttesből igazolt át. Már csak a frontember kiléte maradt nyitott kérdés.
Számos név felmerült, míg az utolsó körre ketten maradtak. Az egyik jelölt Révész Sándor volt, a másik pedig Vikidál Gyula. A megbeszélések folyamán Révész hajlott arra, hogy átigazoljon - ekkor már a Piramis kezdett belülről bomlani. Közben Vikidál is képbe került, mert kiváló előadó igazi rocker torokkal, és nem érezte magát jól a Mobilban.
Erdős Péter támogatta, hogy Vikidál legyen az énekes, mert a P. Mobillal nem tudott mit kezdeni. Schuster Lóri nem hajlandó átírni a hangzatos Pokolba tartó vonat című szám szövegét és "amúgy is abszolút kezelhetetlen figura". Akkoriban ez kizáró tényezője volt egy LP megjelenésének. Erdős kijelentette, hogy annak nem örülne, ha a Révész váltana zenekart, hiszen csak az utolsó Piramis lemezből kilencvenötezret adott el a Hanglemezgyár. A zenekari road-ok is azt mondták, hogy felesleges vacillálni, Vikidált kell választani. A zenekar alaposan megfontolta, minden Gyula mellett szólt, mert stílusában az akkor játszani szándékozott zenéhez jobban illett a hangja.
Az első cikk - és még számtalan - az Esti Hírlapban jelent meg 1979 május 15-én, Itt a Dinamit címmel. Ennek az volt az egyetlen oka, hogy az újság szerkesztője nagy fantáziát látott a szupergrupban és megállapodott a zenekarvezetővel, hogy folyamatosan ír róluk abban az esetben, ha a zenekart érintő fontosabb dolgokat, történéseket ő tudja meg először.
Öt zenész: Papp Gyula (billentyűs hangszerek, Vikidál Gyula (ének) Németh Gábor (dob), Németh Alajos (basszusgitár), Szűcs Antal Gábor (szólógitár) megállapodott, hogy új együttest alakítanak - Dinamit néven. Az öt fiatalember elhatározásával valóságos körforgás indult el a hazai zenei életben. A megbeszélt találkozóra nemcsak a zenekarvezető jött el, valamennyien megjelentek. Mindent megbeszélnek, együtt döntenek. - így aztán valamennyien felelősséget vállalunk a tetteinkért - kezdik a beszélgetést. - Közösek a terveink, úgy érezzük egyetlen ember képtelen lenne összefogni a zenekar ügyes-bajos dolgait. Kivétel nélkül érett zenészek, neves együttesekben játszottak, mintegy húsz lemez készítése áll a hátuk mögött. Vajon miért vállalták a csöppet sem kockázatmentes változtatást? - Nem éppen nulláról indulunk, bizonyítottunk már más zenekarokban, de nagyon is jól tudjuk, hogy ezek ellenére mindenért meg kell küzdenünk. Kőkemény rockzenét játszunk majd. Július elején úgynevezett bejátszó turnét tartunk és július 28-án Agárdon lesz az első nagy bemutatkozásunk. A fővárosban először augusztusban a Budai Ifjúsági Parkban lépünk színpadra.
- Előreláthatóan június 15-ig énekelek régi társaimmal, kötnek a megállapodások, de már a Dinamittal próbálok naponta - mondja az "acélhangú" Vikidál Gyula. - Úgy hallottuk, Szűcs Juditot kísérik. - Az énekesnő Szűcs Antal Gábor testvére. Csakúgy, mint a múltban, részt veszünk a stúdiófelvételein, írunk neki számokat, de itthon nem kísérjük őt. - Nem azért játszunk rockot, mert divat - mondják -, ezt tartjuk a legőszintébb, legközvetlenebb megnyilvánulási formánknak.
A rövid, de lényegre törő írásban nagyon fontos információk vannak elrejtve. A szerkesztő sajnos nem bontotta ki, de mi most rávetjük magunkat a témára. "Az öt fiatalember elhatározásával valóságos körforgás indult el a hazai zenei életben", ami azt jelenti, hogy ennek az egy zenekarnak a megalakulása rengeteg más bandát érintett még. Frenreisz létrehozta az Új Skorpiót, vitte Tátrait a Generálból és Papp Tamást a Korálból. Bár a Generál feloszlott, a Korálba új dobos kellett. A változást a Mini is megsínylette, hiszen ott basszusgitárost kellett keresni, míg a P. Mobil frontember után kutathatott. Nos azok a zenészek is érkeztek valahonnan és az ő hiányukat is pótolni kellett. Ilyen vándorlási hullám talán az LGT megalakulása óta nem történt.
A beszélgetés során az a kérdés is felmerült, hogy a zenekar miért vállalta ezt a kockázatos változást. Látszólag ezeknek a képzett, profi, ismert és szeretett zenészeknek tényleg nem volt nagy kockázat, de ha belegondolunk, hogy 1979-ig a rajongók mintegy 80%-a egyetlen bandának hódolt, a Piramisnak, miközben ettől az évtől kezdve sorra emelkedik ki a semmiből a konkurencia, mint a Korál, az EDDA, a HBB, a Karthago, a V' Moto Rock, ráadásul akkor már ott volt a Beatrice és a P. Mobil is. Egyáltalán nem volt előre lejátszott a történet. A Dinamit a legnagyobb esélyt Vikidállal kapta. További - előre nem látható - probléma is jött és ez a sajtó volt. Szinte minden zenekarhoz tartoztak meglehetősen erős újságíró kapcsolatok, amik hosszútávon többet értek, mint egy megjelent lemez. A bérhaverok meg is tették a dolgukat, de erről később...
Vikidál Gyulát hamarosan megkérdezem, hogy milyen érzés volt és milyen hangulat uralkodott a Mobil öltözőjében, amikor Gyula a "felmondási idejét" töltötte. Schustert ismerve a búcsú napján nem volt torta, se trombita.
Az Ifjúsági Magazin szerkesztője kikerülve a kötelező tiszteletköröket, kérdés nélkül előkapja kését és - mint úri emberek közt dukál - kellő modorossággal mártja a zenekar tagjainak szívébe. Ha finoman is, de kezdődik a "gyalulás"...
Az év meglepetése, hogy a szinte alig összeállt Dinamit együttes gyors sikereket könyvelhet el a Hanglemezgyártó frontján: őszi kislemezük után, az év elejére várható első nagylemezük is. Papp Gyula, Németh Gábor, Németh Alajos, Szűcs Antal Gábor és Vikidál Gyula élő bemutatkozása július 28-án lesz Agárdon, augusztusban pedig a Budai Ifjúsági Parkban.
Ezúttal viszont kissé kilóg a lóláb. A bérfirkász meglepődik azon, hogy a hosszú évek óta elismert, elsőosztályú, már több aranylemezzel rendelkező muzsikusok most Dinamit néven egy év közös pályafutás után nagylemezhez jutnak és ezt kellő ellenszenvvel ki is jelenti. Vajon miért nem írt hasonlót a V' Moto Rock, az Új Skorpió vagy a Korál esetében? Persze az 1982-ben megalakult Bikini első lemeze is '83-ban jelent meg, csak halkan jegyzem meg, a második 1984-ben. De beszélhetünk az akkor állítólag elnyomott Hobo Blues Bandról is, akik másfél év után jutottak a semmiből albumhoz, míg a szintén 1979-ben felfedezett EDDA első lemeze 1980-as kiadású. Az üzenet megérkezett, de ekkor még nem foglalkoztak a rajongók a rosszmájúsággal, mivel a kislemezanyagok magukért beszéltek.
Az ifjúsági lapok továbbra sem nagyon foglalkoztak a Dinamittal. Alapos okuk lehetett rá, de ma már tudjuk, hogy mi. Az agárdi bemutatkozásról természetesen először az Esti Hírlap számol be. Nagy hátrány, hogy a fiatalok akkor sem igazán olvastak politikai napilapokat.
Az elmúlt hét végén az Omega és a Piramis koncert elmaradt az agárdi színpadon. Most arról értesültünk; a nagyszabású kulturális program tovább folytatódik. Ma este a Magyar Állami Népi Együttes tart előadást, holnap pedig ismét a rockzenéé a szó. A fiatalokból álló Kentaur együttes valójában ezúttal mutatkozik be, a Karthago szereplését is nagy várakozás előzi meg. A házigazda Dinamit néhány hónapja alakult: "Első koncertjeinket Tatabányán, Dunaújvárosban, Gyulán, Debrecenben és Miskolcon tartottuk. Az agárdi előadásra nagyon összpontosítottunk, meglepetésre készülünk. Programunk egy óra 20 perces lesz nyilatkozta Papp Gyula az együttes vezetője.
A jövő héten szombaton az Új Skorpió együttes mutatkozik be az agárdi strand színpadán, az idén tízéves születésnapját ünneplő Mini társaságában. A tervek szerint a Lokomotív GT augusztus 11-én ad koncertet. A Fejér megyei és a budapesti fiatalok nagy számban látogatják az eseményeket, Agárdon a körülmények ideálisak, a szabadtéri színpad hangulata sajátos, élvonalbeli együtteseink örömmel vállalják a fellépéseket.
És ha már beharangozta, hát kötelességtudóan meg is tekintette az Esti Hírlap újságírója az agárdi koncertet. Az ifjúsági lapok továbbra is hallgatnak:
Az agárdi Rockcentrum rendkívül népszerű. Az ideális feltételek, a kitűnő színpadi adottság meg a jó rendezés, és ebben az esetben a kedvező nyári időjárás már önmagában véve is a siker biztosítéka lehet. A tehetséges zenészekből álló Kentaur szombaton lépett először közönség elé. Premierjük jól sikerült; fejlődésükhöz főleg a szövegeiken kell változtatniuk. A másodikként fellépő Karthago zenei alapja több mint jó, igen markáns, megfelelően felépített. Sok tartalék is van még bennük. Gidófalvy Attila hangadottságait érdemes lenne jobban kihasználni.
A mintegy 4000 néző fokozott érdeklődéssel várta a Dinamitot. Koncertjük technikai hibák miatt jó félórás csúszással kezdődött. Több zenész érkezett látogatóba Budapestről - Bergendy István, Bódy Magdi -, hogy megtekintse a sokak szerint komoly jövő előtt álló együttest. A fiatalok hamar megismerhetik zenéjüket, hiszen a lemezgyár feltűnő gyorsasággal rövid időn belül piacra dob Dinamit kislemezt. A Dinamit nem képviseli a totális rockműfajt, Vikidál Gyula sem a P. Mobil stílusban énekelt. Újszerű dzsesszrockos elemek fedezhetők fel zenéjükben, valamennyien képesek a gyors stílus- és ritmusváltásra. A zenekarvezető, Papp Gyula, képességeit régóta ismerjük, ezúttal is gondosan játszott, invenciózus billentyűs, a basszusgitáros Németh Alajos a legjobbak közé tartozik műfajában, Szűcs Antal Gábor szólógitáros a színpadi kép fontos kialakítója, a dobos Németh Károly pontosan játszik. A Dinamit bemutatkozása sikeresnek tűnt, visszatapsolták őket; s a koncert pirotechnikai látvánnyal ért véget.
A hírverés hiányának ellenére telt ház várta a zenekarokat, a Karthago és a Dinamit bemutatkozását. Az este abszolút sikernek könyvelhető el. Némi meglepetésre talán megyei kötelességből Agárdra ellátogatott a Fejér Megyei Hírlap újságírója is, aki "Berobbant a Dinamit" címmel készített egy rövidke beszámolót. A három fellépőt szubjektíven értékelte. Visszatekintve ugye a Kentaur nem élt meg hosszú időt, viszont a Karthago együttest nyilvánvalóan nem kedvelte, hiszen a stílust Szigeti Ferenc előző zenekarához, a sláger-popot játszó Corvinához hasonlította, dalait jellegtelennek minősítette, ami a Karthago esetében a fenti kritikával szembe megy. De mit írt a Dinamitról?
Az előző hét végén az agárdi popstrand műsora tulajdonképpen már pénteken, július 27-én este elkezdődött. A Magyar Állami Népi Együttes lépett fel ekkor a strandszabadtéri színpadán. Kisszámú, de lelkes, fiatalokból álló közönség előtt a gálaműsorát mutatta be a világot járt együttes. Jócskán törlesztett ezen előadás anyagi deficitjéből a július 28-i rockkoncert, hiszen a Kentaur, a Karthago és a Dinamit rockzenekarok műsorára háromezernyolcszáz fiatal jött el. E program kezdő együttese a szó szoros értelmében is a Kentaur volt. Először léptek fel közönség előtt, saját szerelésük nem lévén, a Karthago "cuccát" használva. Az első fellépés izgalmának, az együttes tagjai számára szokatlan akusztikának tudható be, hogy néhányszor hamisan szólt az ének. Ha kilábalnak a kezdők gyermekbetegségeiből, s megtanulnak hallani a hangfalerdőben, érvényesülnek majd kitűnő, egyéni hangú dalaik, ötletgazdag, újszerű szövegeik, és hatni fog előadásmódjuk, amelyből már most is néhány kitűnő pillanattal ajándékozta meg a rockrajongókat a rendkívüli tehetségű Laár András, az együttes szólóénekese és gitárosa. Tapasztalt, mondhatni veterán rockzenészekből alakult a Kentaurt követően szereplő Karthago együttes. "Áruló, áruló!" - bekiabálások igyekeztek megzavarni a műsort, utalva arra, hogy az együttes orgonistája, Gidófalvy Attila a Beatricéből állt át az eléggé langyos, slágeres zenét játszó Karthágóba, amely az együttesvezető, Szigeti Ferenc előző bandájának, a Corvinának hagyományait látszik követni a jól, de nem nagyszerűen hangszerelt, befogadható, de jellegtelen számaival. A Dinamit csattanós választ adott azoknak, akik az este folyamán egyre csak azt kérdezték: "Mikor hallunk már igazi, kiforrott rockzenét?" Vikidál Gyula és társai lehengerlő összeállítással rukkoltak ki. Bebizonyították, hogy a Dinamit "robbanóképes", sőt: hogy a Dinamit máris a hazai legjobbak közé robbant be. Vikidál változatlanul utolérhetetlen, színpadi jelenség. A "Dinamit a vérem", a "Munkás" és az Aluljáró fia" című dalok a rockslágerlistára valók. E sorok írója, ha nem is nyugodott bele egészen, de már berzenkedik a ténytől, miszerint Vikidál új életet kezdett. A P. Mobil utáni második életét.
Maradva még egy kicsit a Karthago együttesnél, az 1979-es megalakuláson kívül még egy közös pont található a Dinamittal. Mindkét zenekarban volt egy ember, akit lehetett árulózni. Gidófalvyt a Beatrice rajongók, míg Vikidált a P. Mobilosok találták meg. Az "ellenzők" egy öt méter sugarú körben beálltak az adott zenész elé és onnan pocskondiázták. Beindult a felsőfokú gyűlölködés. Később Feró az ő a srácait leállította és személyesen kért elnézést Gidótól, de Vikidált a Dinamit feloszlásáig nyúzták a feltüzelt arcok. Bocsánatkérés azóta sem történt. Érdekes, de a rockzenét szerető fiataloknak szóló újságok továbbra sem beszéltek Papp Gyusziékról, vércseként várták, hogy a banda végre hibázzon, addig viszont mélyen hallgattak. Abban az időben, akiről nem írt a sajtó, az nem is létezett, ettől függetlenül a Dinamit elsőre vette az akadályt, a rajongók elfogadták a zenekart.
Hiába reménykedtek Németh Gáborék, hogy zenéjük fontosabb, az újságírók "zenekari pártállásánál", a nagyhatalmú bértollnokokat nem tudták meggyőzni. Ilyenkor felmerül a kérdés: "ha államilag támogatott" zenekarról beszélünk, a sajtó miért nem támogatta a szupergruppot? Mégis ez volt Dinamit legjobb időszaka, hiszen amikor később megjelentek az első zenekarral kapcsolatos írások, azokban nem volt köszönet. Erről hamarosan részletesen beszélünk...
Folytatjuk... (2022.01.11.)
Írta: Fiery